≡ Menu

Vedat Bilgin Kimdir

Vedat Bilgin Doğumu

Vedat Bilgin 22 Eylül 1954 tarihinde Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde doğdu.

Eğitim Hayatı

İlkokul ortaokul ve lise eğitimini Bayburt’ta tamamladıktan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesini kazandı.Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini başarıyla bitiren Bilgin Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri”hususunda doktorasınıda “Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında tamamladı.

1995-96 yılları arasında York Üniversitesinde Misafir Öğretim Üyeliği yapan Bilgin 2006 yılındada Michigan Üniversitesinde “Ortadoğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” adlı uluslararası çalışmada yerini aldı.

Mesleki Hayatı

Gazi Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindede öğretim üyeliği yapan Vedat Bilgin Türkiye cumhuriyeti devlet Demir yolları müdürü ,Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.Gazi Üniversitesininde yine İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkilerinde Bölüm Başkanlığı yapan Bilgin,Başbakan Başdanışmanlığınıda yaptı. Çok sayıda yayımlanmış makale kitap ve çalışmaları yer almaktadır.

25. ve 26. Dönemde Ankara milletvekili seçilerek meclisteki yerini aldı.26.Dönemde İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve AGİT Parlamenter Asamblesi Başkanı oldu.

Türk Milliyetçiliği, Demokrasi, Sosyal Politika, Türkiye’de bilim, üniversite ve modernleşme sorunu ile ilgili Ziya Gökalp’ten Mümtaz Turhan ve Güngör Çizgisine bilimsel ve fikri çalışmalar yapmış, bilim adamı sosyolog ve yazardır.

Yabancı dil hususunda ise İyi düzeyde İngilizce bilen Bilgin, evli olup 2 çocuk babasıdır.