≡ Menu

Seyit Onbaşı Kimdir?

Seyit Onbaşı Kimdir?

Tarihimizin en önemli zaferlerinden biri de hiç kuşkusuz ki Çanakkale Zaferidir. Bu büyük zaferin elde edilmesinde hiç kuşkusuz ki o dönemin kahraman askerlerinin rolü oldukça büyüktür. Çanakkele Savaşının kahramanlarından biri de Seyit Onbaşıdır.

Dilerseniz makalemizde Çanakkale Zaferimizin kazanılmasında büyük rolünün bulunduğu bu kahraman askerimiz hakkında sizlere bilgiler sunalım. Peki Seyit Onbaşı kimdir şimdi hemen makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevabını sunalım.

İşte Çanakkale zaferinin önemli Türk kahraman askerlerinden: Seyit Onbaşı

Asıl isminin Seyit Ali Çubuk olduğu Seyit Onbaşı Eylük 1888 tarihinde Balıkesir ilimizin Havran ilçesinin Çalmlık köyünde dünyaya gelmiştir. 1.Dünya savaşı sırasında Çanakkale Savaşında çarpışmış olan bu kahraman askerimiz 1909 tarihinde Osmanlı ordusuna katılmış olup ilk olarak Balkan savaşında çarpışmış ve 1.Dünya savaşının başlamasıyla birlikte Çanakkale cephesinde topçu eri olarak göreve başlamıştır.

Seyit Onbaşı’nın savaşın seyrini değiştirmesi

Burada bir kahramanlık destanına imza atmış olan Seyit Onbaşı 18 Mart 1915 tarihinde düşman müttefiklerinin karşı taaruza geçmesiyle birlikte İngiliz donanmasına karşı olağanüstü bir mücadele göstermiştir. İngiliz donanmasının saldırı için Çanakkale boğazını geçmesiyle birlikte düşman kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen top atışları nedeniyle topun mermi kaldıran kaldıracı parçalanmış ve bunun üzerine Seyit Onbaşı tek başına 215 kilogramlık topları sırtlayarak top kundağına yerleştirmiş ve bu sayede İngiliz donanmasına ağır hasarlar vermiştir. Toplamda 3 atıştan sonra düşman donanmasının denize batmasını sağlayan Seyit Onbaşı cephede gösterdiği bu olağanüstü başarısı sayesinde Onbaşı rütbesine getirilmiştir.

Seyit Onbaşı ölümü

Çanakkale harbinin sona ermesiyle birlikte köyüne dönen Seyit Ali Çabuk 1934 tarihinde çıkarılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını almıştır. 1939 tarihinde yani Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybetmesinin 1 yıl sonrasında hayatını kaybeden Seyit Ali Çabuk dünyaya geldiği Balıkesir ilinin Çamlık köyünde toprağa verilmiştir. Tarihi kaynaklarımızda önemli bir yere sahip olan Seyit Ali Çabuk’un Çanakkale zaferinde göstermiş olduğu kahramanlığın anlatıldığı birçok dizi ve sinemalar halen günümüzde yayınlanmaktadır. Makalemizde Seyit Onbaşı kimdir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Çünkü bu şahsı tüm gençliğe en güzel şekilde anlatabilmek çok önemlidir.