≡ Menu

Recep Konuk Kimdir

Recep Konuk Doğumu

Recep Konuk Karaman şehrinin Türkmencamili Köyünde 1956 yılında dünyaya geldi.

Eğitim Hayatı

Konuk Konya Selçuk Üniversitesi’ni kazandi. Başarıyla bu üniversiteden mezun olan Recep Konuk daha sonra ikinci üniversite olarak Dokuz Eylül Üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde işletme okudu.

Mesleki Hayatı

Şanlıurfa’da öğretmen ve yönetici olarak görev yapan Recep Konuk 1985 senesinde iş hayatına atıldı. Zirai ürünler ve tarım makineleri ile alakalı ticaret yaptı.1994 senesinde ise Çumra Belediye Başkanlığına seçildi.1999 yılındada Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şekerde Yönetim Kurulu başkanı oldu. 2000 yılındada PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkan’ı oldu.Daha sonrasında da sırasıyla Şeker Kurumu, Milli Kooperatifler Birliği ve Şeker Kurulu Üyesi oldu.Konya Şeker’de projesini yaptığı yatırımlarla aralarında Çumra Şeker Fabrikası, dünyanın tek kampüs içerisindeki en büyük Et ve Süt Entegre Tesisi, Dondurulmuş Parmak Patates Üretim Tesisi, Patates Nişastası Fabrikası, Şekerli Mamüller ve Çikolata, Ham Yağ Fabrikası, Tohum Tesisi, Damla Sulama Sistemleri Üretim Tesisi, Unlu Mamüller Bisküvi, Kraker, Kek Üretim Tesislerini ,Kangal Termik Santrali gibi 35’in üzerinde üretim tesisini Konya, Çumra, Seydişehir, Altınekin, Cihanbeyli, Meram ve Sivas olmak üzere 7 ayrı kampüste Konya Şeker nezdinde kooperatifin üretici ortaklarına ve ülke ekonomisine kazandırdı.Tarım sektöründede çok önemli projeler gerçekleştiren Recep Konuk Uydu Destekli Tarım Projesi ve Dana Bank gibi model projeleri hayata geçirti.Sıvı şeker, biyoetanol, buharda kurutulmuş küspe gibi inovatif ürünlerin ülkemizde üretimini sağladı.En önemli atılımlarının bir tanesine özel bir şirket eliyle ülkemiz tarihinin en iddialı ağaçlandırma kampanyasını başlatarak Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmayı hedef aldı.

Recep Konuk Konya Şekerin kurduğu vakıf eliyle ülkemizin kendi alanında ilk ihtisas üniversitesi olan Konya tarım ve Gıda Üniversitesine kuruluş aşamasında öncülük etti. Recep konuk yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi bir çok sayıda ödüle layık görüldü. Kazakistan’ın 3 yıl boyunca Konya Fahri Konsolosluğunu üstlenen Konuk, 2010 yılında Başbakanlık tarafından Vakıf İnsan Plaketi ve Dünya Gıda Gününde FAO tarafından gıda güvenliğine yaptığı katkı nedeniyle madalya kazandı. Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanlığından Şubat 2015’te Kanun gereği milletvekili adayı olabilmek için istifa etti.Şuan halen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan’ı olan Recep Konuk’a, Selçuk Üniversitesi 2009 yılında Türk Tarım Sektörüne ve Ülke Ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle fahri doktorluk beratı verdi.

Recep Konuk, evli ve üç çocuk babasıdır.