≡ Menu

Pelin Akil

Pelin Akil, 17 Nisan 1986 İstanbul doğumlu tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. Oyunculuk kariyerine her sanatçı gibi katıldığı tiyatro kulüplerinde sergilediği roller ile başlayan güzel oyuncu RentMüzkali, Marika’nın Serveti gibi tiyatro oyunlarında rol aldıktan sonra Reklam filmlerinin aranan yüzlerinden birisi olmaya başlamıştır. Pelin Akil, Caramio, Uno Ekmek ve Kaşmir Halı reklamlarında oynayan ünlü oyuncu sanat camiası tarafından fark edildikten sonra 2007 yılında yayınlanmaya başlayan ve 2011 yılında son bulan Arka Sıradakiler isimli dizide dört sezon boyunca oynamıştır.
Zehra rolünde sergilediği performans ile hem halk arasında hem de sanat camiasında yıldızı kısa sürede parlayan bir sanatçı olmayı başarmıştır. Pelin Akil, Kurt Kanunu isimli dizide Ballı Naciye rolünü üstlenen ünlü sanatçı bu dizinin kısa sürede yayından kaldırılması üzerine Seksenler isimli diziye geçmiş ve bu dizi ile Türkiye’nin tanınan yüzleri arasına girmeyi başarmıştır. Dönemin en önemli dizilerinden birisi olan Suskunlar’da Nisa karakteriyle büyük beğeni toplamayı başaran ünlü sanatçı Osmanlı Tokadı isimli dizide Irmak Güzel karakterini canlandırmıştır.
Su ve Ateş isimli dizide Nupelda karakterinde oynayan güzel oyuncu İnadına Yaşamak dizisinde Sedef karakterini canlandırmaya başlamıştır. Bu dizilerden sonra ününün zirvesine çıkmayı başaran Pelin Akil, güzelliği ve fiziği ile oldukça dikkat çekmekle birlikte birçok sinema ve tv dizisinden teklif almaya başlamıştır. Geçtiğimiz dönemlerde TRT’de yayınlanmaya başlayan Kızıl Elma dizisinde Zeynep Gevher rolüyle ekranlarda boy göstermeye devam etmektedir.

Pelin Akil’in Yer Aldığı Yapımlar:
Kızıl Elma ( 2014 )
İnadına Yaşamak (2013)
Osmanlı Tokatı (2013)
Suskunlar (2012)
Seksenler (2011)
Kurt Kanunu (2011)
Arka Sıradakiler Sezon (2011)
Arka Sıradakiler Sezon (2010)
Arka Sıradakiler Sezon (2008)
Arka Sıradakiler Sezon (2007)