≡ Menu

Eskişehir Milletvekili Harun Karacan Kimdir

Eskişehir Milletvekili Harun Karacan Doğumu

 

Hakan Karacan 20 Temmuz 1966’da Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Babası Ali Bey, annesi Fatma Hanımdır.

Eskişehir Milletvekili Harun Karacan Eğitim Hayatı

İlkokul ve Ortaokul öğrenimini Eskişehir’de tamamlayan Karacan Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirerek tamamlamıştır.

Milletvekili Harun Karacan Bulunduğu Görevler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Odası Başkanlığı üyesidir. Bunun yanı sıra, babası Ali Karacan’dan 1990’lı yılların başında Karacan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralarak şirketin kurumsallaşma sürecini tamamlamıştır.
Harun Karacan Akaryakıt istasyonu süreciyle başlayan büyümesi Türkiye’nin önde gelen enerji markaları ile gerçekleştirilen yakın işbirliği teması ile büyük bir ivme kazandı.

Her yıl artan istasyon sayısı ile birlikte Karacan Grubu olarak bölgenin akaryakıt sektöründeki büyük kurumlardan biri haline gelmiştir.
Yakın zamanda Eskişehir’den yeni bir marka çıkarma hedefi doğrultusunda ilerleyen Karacan yakın zamanda Laçin markası ile birlikte maden suyu sektörüne de adım atmıştır. Karacan iş hayatındaki başarılarının yanında, birçok Sivil Toplum Kuruluşu’nda üst düzey yöneticilik görevi üstlenmiştir. Pek çok sayıda sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır. İnsan ilişkilerindeki pozitif enerjisiyle ve oluşturduğu sinerjisiyle iş dünyasının da takdirlerini kazanmıştır.
Harun Karacan 2009 senesinde Eskişehir Ticaret Odası Başkanlığına seçilmiştir.2011’de ise TOBB Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 2013 senesinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı odası seçimi olan Eskişehir Ticaret Odası seçimlerinde ikinci kez Başkan olarak seçilmiştir. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 69. Genel Kurulu’nda ikinci sefer Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Üyesi,Ticaret Odaları Konsey Üyesi, Telekomünikasyon Kurulundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi,Genç Girişimciler Kurulundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri Meclisinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Medya ve İletişim Meclisinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Bilgisayar Meclisinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.
Makedonya devletiyle ekonomik işbirliğinin artması hedefiyle yürüttüğü çalışmalar sonucunda Makedonya Cumhuriyeti tarafından Kütahya Eskişehir, Bilecik, Afyonkarahisar bölgesinden sorumlu Fahri Konsolosluk görevini yürütmek için bu görevi üstlenmiştir.
Harun Karacan geçmişte Türk Silahlı Kuvvetler Vakfı Eskişehir Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Çim Hokeyi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, BEBKA Yönetim Kurulu Üyeliği, Eskişehir Briç Spor İl Temsilciliği, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, görevlerini üstlenmiştir. Bunların yanında Türk Eğitim Vakfı Eskişehir Şube Başkanlığı, Eskişehir Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Başkanlığı, Yunus Emre Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği Formula İstanbul Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Onursal Başkanlığı, TABGİS Yüksek İstişare Konseyi Üyeliği, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği Türk Kızılayı Eskişehir Üst Kurul Delegeliği görevlerini sürdürmektedir.

Harun Karacan Siyasi Hayatı

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen Genel Seçimlerde 26.Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Eskisehir Milletvekili seçilen Harun Karacan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyon seçimlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar, , Ticaret ,Bilgi ve Teknoloji Komisyonu,Sanayi Başkan vekili ve Ekonomi İşleri Başkan Yardımcılığı görevini almıştır.

Harun Karacan Sosyal Hayatı

Harun Karacan evli ve iki çocuk babasıdır.