≡ Menu

Burhanettin Uysal Kimdir

Burhanettin Uysal Doğumu

Burhanettin Uysal 20 Haziran 1967 senesinde Konya’nın Ereğli ilçesinde doğdu. Babasının adı Fahrettin Uysal ve annesinin adı Şerife Uysaldır.

Eğitim Hayatı

İki ayrı fakülte bitiren Burhanettin Uysal Ankara Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ve Polis Akademisi’nden mezun oldu. Sonrasında ise yüksek lisansını ve doktorosını yine Gazi Üniversitesi’nde tamamladı. 2006 senesinde de Profesör olan Uysal Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı ve Komiser olarak görev yaptı. Bülent Ecevit Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek okul Müdürlüğü, 2008-2015 arasında Karabük Üniversitesi Rektörlüğü,Bülent Ecevit Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcılığı,görevlerinde bulundu.2013-2015 tarihleri arasındada YURTKUR Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.Uysal 2013’de Avrupa İş Konseyi Socrates Komitesi ve Dünya İş Konfederasyon tarafından “Yılın En İyi Rektörü” seçildikten sonra Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetimi Akademisi, Malezya Perlis Üniversitesi ve Romanya Andrei Saguna Kostence Üniversitesi ve Fahri Doktora unvanı verdi.
26. Dönemdede Karabük şehrinden Milletvekili seçilen Uysal Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu Başkan Vekili, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi,AB Uyum Komisyonu Üyesi, AKPM Üyesi ve Asya Parlamenter Asamblesi oldu.
Yabancı dil hususunda ise iyi derece İngilizce bilen Prof. Dr. Burhanettin Uysal, evli olup üç çocuk babasıdır.