≡ Menu

Ali Babacan Kimdir

 


Ali Babacan Hayatı ve Eğitimi

Ali Babacan 1967 yılında Ankara ilinde doğmuştur. Ali Babacan lise eğitimini 1985 yılında Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ nden birincilikle mezun olarak başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Ali Babacan üniversite eğitimini ise 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ nden üniversite birincisi olarak başarılı bir şekilde mezun olarak bitirmiştir. Ali Babacan üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 1990 yılında Fullbright bursunu almaya hak kazanmıştır ve Amerika Birleşik Devletleri ( ABD ) Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da İşletme dalında Yüksek Lisans (MBA) eğitimini tamamlamıştır. Ali Babacan yüksek lisans çalışmalarında pazarlama, organizasyon ve uluslararası iş idaresi dallarında uzmanlık alanı çalışmalarında bulunmuştur. Ali Babacan evli ve aynı zamanda da 3 çocuk babasıdır. Ayrıca Ali Babacan iyi derece İngilizce konuşabilmektedir.

Ali Babacan Kariyer Hayatı ve Bulunduğu Görevler

Ali Babacan 1992 – 1994 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ( ABD) ’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette görev almıştır. Daha sonra Ali Babacan 1994 – 2002 yılları arasında Ankara’da özel sektörde iş hayatını sürdürmeye devam etmiştir. Ali Babacan 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi ( AK Parti ) ’nin Kurucu Üyesi olarak siyasete adım atmış ve Parti’nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Ali Babacan bu görevlerinin ardından 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde 22. Dönem Ankara Milletvekili olarak seçilmiştir.

Ali Babacan 58. ve 59. T. C. Hükûmetlerinde “Ekonomiden Sorumlu” Devlet Bakanı olarak göreve atanmıştır. Ali Babacan 3 Haziran 2005 tarihinde Devlet Bakanlığı görevinin yanı sıra Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Baş müzakereci olarak da göreve getirilmiştir. Ali Babacan 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Türkiye Cumhuriyeti genel seçimlerinde 23. Dönem Ankara Milletvekili olarak yeniden seçilmeye hak kazanmıştır.

Ali Babacan 29 Ağustos 2007 tarihinde 60. T. C. Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak göreve atanmıştır. Ali Babacan 1 Mayıs 2009 tarihinde 60. T. C. Hükümeti’ nde “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak göreve getirilmiştir. Daha sonra Ali Babacan 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan T. C. genel seçimlerinde, 24. Dönem Ankara Milletvekili olarak bir kez daha seçilmeye hak kazanmıştır. Ali Babacan 61. ve 62. T. C. Hükümetlerinde “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Başbakan Yardımcısı olarak göreve atanmıştır.