≡ Menu

Ahmet İyimaya Kimdir

Ahmet İyimaya Doğumu

Ahmet İyimaya 1950’de Amasya’nın Yuva Köyünde doğdu.Kafkas muhaciri bir ailenin çocuğu olan İyimayanın Annesi Habibe İyimaya ve babası Musa İyimayadır.

Eğitim Hayatı

Ahmet İyimaya orta okulda Tokat İmam-Hatip te bitirmiştir.Üniversitede ise Ankara Üniverstwsi Hukuk Fakültesini kazanmıştır.Ahmet İyimaya çok başarılı bir üniversite ögrencisi olup,Hukuk fakültesinden birincilikle mezun olmuştur.

Mesleki Hayatı

İyimaya başarılı eğitim hayatının ardından Ankarada Baroda uzun yıllar serbest avukatlık yaptı. Türk Hukuk Kurumu Bilim Kurulunda ve TEMA Vakfı kurucu danışma kurulunda üye olarak bulundu. Bir çok konuda kitap ve makale yazan Ahmet İyimaya’nın Sorumluluk ve Siyaset Hukuku konularında yayınlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır. Anayasa Mahkemesi vesayetine karşı geliştirdiği “askıya alıcı veto modeli”, adlı önerisi yoğun tartışmalara yol açtı.Kitap sevdası olduğu kadar çevreye de düşkünlüğü olan İyimaya’nın ailesi adına kurduğu çok sayıda hatıra ormanı bulunmaktadır. Birden çok ödül kazanan İyimaya , 2010 yılındada Londra/ Türk-İngiliz Hukukçuları Derneği tarafından “Yılın Hukukçusu” ödülüne layık görüldü. Üç ayrı dönem Amasya ve Ankara Milletvekillikleri yaptı.İyimaya, Anayasa ve Adalet Komisyonu başkanlığı ve Uzlaşma Komisyonu üyeliği görevlerindede bulundu.Suan, halen Ankara Milletvekili olan Ahmet İyimaya Evli olup üç çocuk babasıdır.

İyimaya,yabancı dil olarak da Arapça, Gürcüce ve az düzeyde Fransızca ve İngilizce bilmektedir.